04 Temmuz, 2009

NEKTAR TOPLAMANIN İLK ADIMI

Bu gün bölmelerin kontrollerini yaparak polen toplayan arılarımızın polenlerini almaya gittik. Yağışlı hava nedeniyle arılarımız poleni az toplamışlar. Öncelikle polenlerimizi aldık ve polen verimini düşük olan 3~5 koloniyi kontrol ettik.

Nektar toplamanın ilk adımı kovan yerinin öğrenilmesidir.
Arılarımız yavru uçurmak için hazırlanıyorlar.
Kovan yerlerini öğrenen arılarımız.

Yeni neslin yerleri öğrenmesi için yavru uçuruyorlar.


Toplanan polenlerimiz neminin az da olsa uçması için arılıkta gölgeye serildi.


Polenlerimizin özel ziyaretçisi var.Bu koloni poleni az ( Ahmet Bey'in) topluyormuş. Polenliğinde bir problem olabilir. Sıkışık olduğundan bir ilave kondu.


Nektar ve polen alanımızın gezilmesi esnasında yol kenarına alınması gereken bir kaplumbağa vardı. Ön koltukta oturan Halil Bey yol kenarına çektiler.

2 yorum:

çankırı yayla balı dedi ki...

MERABALAR BENDE DAHA YENİ BLOG OLUŞTURDUM VE YENİ ARICIYIM POLEN TOPLAMA HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ

mcsumer dedi ki...

Önce Sevgi ve Selamlarımı gönderiyorum.
Sonra da Halil Bilen Bey'in (bugün okuduğum) dünkü yazısının bana hatırlattıklarını aktarmak istiyorum. O yazıya yorum olarak yayınlanmasını istemedim, e-mail adresinizi de bulamadığım için buraya yazıyorum. Hiç yazmasaydım olmaz mıydı? Olurdu ama, ben de çatlardım.

Eskiden sıhhiyeler cam enjektör kullanırlardı.
Enjektörleri güzelce yıkadıktan sonra özel kaplarında kaynatarak sterilize ederler, soğuyana kadar o kapların içinde bekletir, soğuduktan sonra da kullanıma hazır hale gelmiş enjektörü kullanırlardı.
Bazı sıhhiyeler, enjektörün soğumasını bekleyemeyen sabırsız hastaları için, onların gönlü kırılmasın diye, sıcak enjektörü ellerine alır, acele acele üfleyerek soğuturlardı.

Bereketli, sağlıklı hasatlar dilerim size, ekip arkadaşlarınıza ve tüm arıcılara...