24 Ekim, 2007

KALİTELİ ANA ARILAR

Kaliteli ana arılarımızı yetiştirmek, damızlık kolonilerimizin seçimini yapmakla başlıyor. Kendimizin nasıl bir arı kolonisi istediğimizi bilmemiz ve o yönde ana arılar yetiştirmemiz gerekmektedir.
…………Damızlık kolonilerimizi seçmek şimdilerde elimizde değil arkadaşlar. Damızlık koloni seçmek için seleksiyon yapmalıyız ama bizler amatör arıcılar olarak yapmamız gerekenin şunlar olduğunu zannediyorum. Bizler kendi yöremize uygun olan arı ırkı bulabiliyorsak, bunlardan 3 5 tane edinmeli ve arılarımızın ırkını bu yönde geliştirmeliyiz.
…………Bu kanıya Bursa’da ana arıların kalitesiyle ilgili yapılan sunum ve genelde kış kayıplarının o bölgenin dışından getirilen arı kolonilerinin kayıplarının daha fazla olmasından kaynaklandı. Her yıl kayıt tutmalıyız arılarımız hakkında. Ben genelde arılarım hakkında kayıt tutuyordum. Bal verimlerini elde ediyor ve sonradan o kolonileri yok ediyordum. Yok ettiğim bazı ırkları yok etmemen gerektiğini şimdi anlıyorum, çok yanlış olarak yok ettiğim için üzgünüm. Bu yıl 4 tip ırkla test yapacağım. Bundan sonra daha kaliteli ana arı ve istediğim doğrultuda koloniler elde etmek için şimdi o kayıtları kullanma zamanı. Öncelikle Eskişehir yöresinin arısının sokma eğilimini azalttım ama bir yönde arıyı düzeltirken diğer bazı özellikleri ( Yumurtlama hızı ) geriledi. Bu yıl ilk iş olarak Eskişehir arısının damızlıklarını dağ köylerinden veya ormanda kaçak olarak yaşayan kolonileri bularak kolonileri arılığımıza getirmeliyim. Her yıl beğendiğimiz kovanların analarından analar üretmeli ve kovanlarımızın tamamının anasını değiştirmeliyiz. Her yıl kayıtlarımıza bakarak beğendiğimiz kovanların analarından tekrar analar üreterek kovanlarımızın analarını değiştirmeliyiz. Birkaç yıl sonra farkında olmayarak bizim arılarımızın özellikleri bizim istediğimiz özeliklerde olacaktır. Çevremizde başka ırk arılar olduğundan bunu başarmak zor.
…………..O zaman yapacak çok şey yok gibi. Suni tohumlama seti edinmeliyim en kısa zamanda.Seleksiyon çalışmalarına başlamalıyız amatör arıcılar olarak.
………….. Seleksiyonda ilk adım, seleksiyon hedefinin belirlenmesidir. Bal arısı ıslahında Ritter ve Ark.( 2001) seleksiyonun 7 özelliği hedeflemesi gerektiği yazılmakta.

Hadi hayırlısı, bitiremesek de ilk iş olarak bu işi yapacağımıza karar veriyoruz.

2 yorum:

murat dedi ki...

Yusuf Bey
Ritter ve Ark.( 2001) seleksiyonun 7 özelliğini belirtmiş de göz önüne almadığı satır var.

Bal özelliği nerde :) bu eksik tabloyu görünce Ritter ve Ark. sözleri gözümde sıfıra indi. Peteğe bağlılık önemli görünüyor kışlama önemsiz.Bal özellği sırlama durumu göz önüne alınmayan seleksiyon bana uymuyor. :)

saglikciarici dedi ki...

merhaba
Yusuf bey Eskişehir'de ana arı yetiştiriciliği kursu açılamazmı?üç çıta arıyı bölüp kaliteli ana edinmesini daha ne kadar bekleyeceğiz?
Böyle bir kursun Eskişehir arıcılığına katkısı mutlaka olacaktır.Kurs açılması için Eskişehirliler olarak katkılarınızı bekliyoruz.
Hoşcakal
İsmail KOCA