06 Kasım, 2007

SON DURUM

………..Arılarımızı devamlı olarak bulunduğumuz yere yerleştirdik. Bu yıl kadar karmaşık bir mevsim takibi yapmamıştım. Arıları en azından iki defa taşımak zorunda kaldım.
……….Yerleştirilen arılar kontrol edildi. Beş koloni yok etmek zorunda kaldım ana arılarını kaybetmişler. Toplam 54 koloni ile kışlamayı düşünürken 48 koloni ile kışlayacağız. Bu 48 koloniden 10 ~ 15 kadarı ölecek. Bu ölümlerin benim hatamdan olduğunu ima eden arkadaşlar oluyor bazen. Kongreye katılanlar görmüşlerdir. Alman arkadaş 150 koloniyi nasıl yok ettiğini detaylı olarak anlattı. Bu koloniler kurtarılamaz mı? Kurtarıla bilirler ama kurtarmamamız lazım. Deneme yapmak çok zor iş anlayacağınız. Takviye vererek kurtarılır. Bunu yapma şansınız yok! Yapılan denemeden istenen sonuç çıkmaz o zaman.
………Bende üzülüyorum bu arıları ölüme terk ederek. Araştırma yapmanın normal maliyeti. Ölen ölür kalanlarla devam edeceğiz.

2 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Yusuf ustam deneme maliyettir.Ben elimden geleni yaparım,arı bir çıtaysada bahara çıkarmak için çalışıyorum.Bursada'ki Alman kadar zengin degilim.Bence benim denemem şu olmalı,en çok bal üreten kolonilerin daha gelişmişini artırarak devam etmek.Digerleri bizi aşıyor,buna ne zaman nede imkanlarım el verir.Zaten aşagı yukarı ana üretecegimiz arıdaki ilk özellik,bir bal toplama,iki sakinlik,üç anladıgımız kadar kireç hastalığı olmayan ,kovanda varroa az olanı seçmeliyiz ama.İlk iki sıra hepsine sol çekiyor.Bu benim görüşüm,herkesin görüşüde farklıdır.İnşallah genede kayıpsız bahara arılarını çıkarırsın temennisinde bulunuyorum.Kolay gelsin.Ben son gittigim yerde arıları dengeledim,tabloyu yakında yayınlarım.

saglikciarici dedi ki...

Merhaba
Yusuf Bey
Türkiye Kış kayıplar % kaç?
kolay gelsin