03 Ağustos, 2008

BENİM İÇİN SEZON KAPANDI

Tatil sonunda arıların ballarını hasat edecektik. Arılara nektar gelişi kesildiğinden balları hasat edemedik. Nektar veren araziye arılarımızı taşımıştık. Üç gün sonra arıların durumlarına bakmak ve Birol beyin arılarının kovan içi düzenlemelerini yapmak için gitmiştik. Birikecek kadar nektar gelmese de arılar bal alırken yağma yapmayacaklarına karar verdik. Pazar günü bal süzmek için ekip iki eksikle toplandık. Halil bey izinde ve Gürbüz beyde düğünde olduğu için katılamadılar.
Onların yerine Katip abi ve Devrim beyler geldiler.
Sabah biz hazırlıkları yaparken Katip abi yeni oluşturulan kolonileri kontrol ediyordu.
Gürbüz Beyin arılarının görünümü.
Birol Beyin Arılarının görünümü.
Hazırlıklar tamamlandı. Bünyamin ağabeyin gelmesini bekliyoruz.

Şoförümüz Gürbüz gelmeyince iş Devrim beye kaldı.

Peteklerin sırlarını Birol bey aldı. Seneye şimdiden sır alma kazanı almamız lazım demeye başladı. Tabanı küresel vanalı olacakmış.!!!!!!!!!!
Bal iş bitiminde vanadan alınacakmış.

Arıların bal hasadından sonraki durumları.
Misafirimizin, ( Kendi ırkı için ) Ana arı olduğunu söylediler.
Hasat dönüşü bal satan arıcıların ballarını getirdikleri Nejat Beyin arılığını ziyaret ettik.
Ay çiçek balları numaralanarak istifleniyor.
Devrim ve Nejat gelen balları nakil için hazırlıyorlar.
Sol baştan. Katip abi, ortada oturan arkadaş Balları toptan alan esnaf, arkadaşın yanında Birol. Sağ başta olan malını peşin satan esnaf gibi yaslanan İsmail Hoca.

2008 sezonunu problemlerle uğraşarak geçirmemize rağmen. Bal hasadımız bize göre az olsa da, geçmiş senelerin ortalamasına ulaştığımızı gördük.
Sezon başında 21 kolonimiz vardı. Şu anda ise koloni sayımız 73 olduğundan iyi bir sezon geçirdiğimizi düşündük. Allah izin verirse 66 koloniyle kışlamayı düşünüyorum.

Hiç yorum yok: